Loading...
Zarządzanie zespołem

Jak radzić sobie z ludźmi, którzy zaczynają różne rzeczy, ale ich nie kończą?

“Sukces się zaczyna i kończy” John C. Maxwell. Jedni w ogóle nie zaczynają, drudzy nie są w stanie się zmobilizować, by w odpowiednim czasie podjąć konieczne działania. Obie grupy ludzi nie mają szansy na sukces. Dobre rzeczy same nie przychodzą, trzeba na nie zapracować,a czasem nawet zawalczyć. Jest też specyficzna grupa ludzi, którzy lubią angażować się w wiele nowych rzeczy, ale zazwyczaj żadnej z nich nie doprowadzają do końca. Co więcej mają optymistyczne nastawienie, ale tylko do rzeczy których jeszcze nie próbowali robić. Jako lider, mając w swoim zespole tego typu pracowników, pomóż im kończyć rozpoczęte zadania, pokazując destruktywy wpływ niezakończonych zadań na ich karierę zawodową i poczucie wartości.

Poniżej prezentuję cztery rodzaje następstw niezakończonych zadań.

  • Omija ich nagroda

 Ludzie, którym udało się coś osiągnąć, doskonale wiedzą, że 90% nagród pojawia się na koniec dobrze wykonanego zadania, a nie na jego początku. Wtedy pojawia się też poczucie satysfakcji, zacieśnienie relacji z pozostałymi członkami zespołu którzy współuczestniczyli w zadaniu. W końcu też pojawiają się nagrody finansowe. Ludzie, którzy nie doprowadzają spra do końca nigdy nie doświadczą tych korzyści i nie zdają sobie sprawy, że to co najlepsze zawsze przychodzi na końcu.

  • Obniżają poczucie własnej wartości

 Za każdym razem rezygnując i nie kończąc zadania, traci się odrobinę poczucia własnej wartości. Świadomie lub nie, przypina się sobie łatkę nieudacznika. A może znasz kogoś z wysoką samooceną, kto jednocześnie po kolei rezygnował ze wszystkiego co zaczął? Zakończenie sprawy daje poczucie dumy, jakiego nie doświadczają ludzie, którzy zwyczajnie odpuszczają. Mogą jedynie pochwalić się pozorną brawurą, a nie satysfakcją z tego kim są i co osiągają.

  • Sabotują swój własny sukces

 Osoby, które nie kończą zadań, nie rozumieją, że wypracowują w sobie nawyk sabotowania ich własnego sukcesu. Rezygnowanie staje się codziennym nawykiem. Pojawiają się wymówki. Łatwiej jednak jest przejść od niepowodzeń do sukcesu, niż od wymówek do sukcesu. Decyzja o rozpoczęciu czegoś jest jednocześnie decyzją o zakończeniu tej sprawy. To zawsze musi być jedna decyzja, nie dwie.

  • Tracą szacunek i zaufanie innych

Osoba stale rezygnująca z ważnych spraw, kreuje się, jako ta, na której nie warto polegać. Nadszarpuje zaufanie do siebie. Nikt przecież nie chce pracować z ludźmi, którym nie można ufać, którym nic w życiu nie wychodzi. Za to Ci, którzy przykładają się do swoich zadań i kończą je z sukcesem porywają innych za sobą.

Podsumowując, chcąc nauczyć swoich ludzi kończyć zadania, które zaczęli:

  • Pokazuj większy obraz ich pozytywnej przyszłości, jeśli nauczą się doprowadzać sprawy do końca,
  • Naucz ich odpowiedzialności za swoje działania, gdyż porzucając je najzwyczajniej jeszcze tego nie czują,
  • Pomóż im rozplanować dzień podsuwając narzędzia pozwalająca na lepsze zaplanowanie swojego czasu. Ludzie niezorganizowani i nie zdyscyplinowani mają tendencję do niekończenia zadań,
  • Przydziel zmotywowanego partnera do współpracy,
  • Nagradzaj tylko wykonaną pracę, owszem należą się pochwały za same wysiłki ale nagrody powinny się pojawić dopiero po ukończony zadaniu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najlepsze