Loading...
Zarządzanie sobąZarządzanie zespołem

“Filtrowanie” emocji, czyli jak umożliwić sobie podejmowanie dobrych decyzji

Kluczem w podejmowaniu trafnych decyzji w biznesie jest to, aby nie podejmować ich pod wpływem emocji, będąc na skraju emocjonalnego wyczerpania. Znajdując się w emocjonalnej dolinie nie jesteś w stanie dokonać trzeźwej oceny sytuacji i spojrzeć na nią z właściwego punktu widzenia. Nieuniknionym fakt  jest fakt, że zdarzają się momenty, kiedy decyzję musisz podjąć w trudnym emocjonalnie momencie. Przedstawię kilka kluczowych rad, które utwierdzają Cię w słuszności podjętej decyzji.

  • Odrób pracę domową

 Zapoznaj się  z faktami. Precyzyjnie opisz i zdefiniuj problem. Zgromadź niezbędne dane i upewnij się, że są one wiarygodne. Im większą ilością informacji i danych będziesz dysponował tym skuteczniej zwalczysz irracjonalne emocje.

  • Wypisz możliwości oraz to dokąd mogą Cię zaprowadzić

 Zastanów się nad rezultatami. Przemyśl każdą możliwość, która przyjdzie Ci do głowy wraz z jej ewentualnymi następstwami. Dzięki temu wyplenisz pomysły, które na pierwszy rzut oka wydają się dobre, ale po głębszej analizie nie mają racji bytu.

  • Proś o rady właściwe osoby

 Utrzymuj kontakt z dwiema grupami ludzi i konsultuj z nimi swoje decyzje. Pierwsza to ludzie obowiązkowi, bez których wprowadzenie decyzji w życie nie jest możliwe. Druga grupa ludzi to tacy, którzy mają doświadczenie w danym obszarze, ponieważ odnieśli sukcesy w kwestiach które Ty rozważasz. Obie grupy powinny stanowić osoby, którzy są gotowi udzielić Ci dobrych rad, gdyż zależy im przede wszystkim na Twoim sukcesie.

  • Słuchaj swojego instynktu

 Nie ignoruj tego co podpowiada Ci Twój instynkt. Profesor i konsultant zarządzania Weston H. Agor definiują intuicję “tym, co wiemy na pewno, nie mając pewności”. Rolą intuicji jest wysyłanie ostrzeżeń nawet tych będących w opozycji z faktami. Należy ufać swoim przeczuciom. Jeśli masz wątpliwości, czy słuchanie intuicji w Twoim przypadku jest dobrym pomysłem, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy jestem intuicyjnym liderem?
  • Czy moje przeczucia są zawsze słuszne?
  • Czy mam dużą wiedzę w obszarze, w którym podejmuję decyzję?
  • Czy mam w tym obszarze doświadczenie poparte osiągnięciami?
  • Czy jestem utalentowany w tym obszarze?
  • Podejmuj decyzje w oparciu o zasady i wartości w które wierzysz

 Pamiętaj, że po podjęciu decyzji musisz z nią żyć. Podejmuj decyzje i kieruj swoim zespołem tak, by (w sytuacji ekstremalnie skrajnej) w momencie kiedy zmuszony zostaniesz ustąpić miejsca innemu liderowi lub cały Twój zespół odwróci się od Ciebie to zostanie z Tobą jeden przyjaciel, który kryje się w Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najlepsze