Loading...
Zarządzanie sobą

Jak określić swój potencjał przywódczy?

Niektórzy twierdzą, że nie wszyscy mają potencjał by być przywódcą. Owszem nie każdy może być wielki liderem, ale każdy może stać się lepszym liderem. To budujące, prawda? Ale czy pomocne w odnalezieniu swojego potencjału przywódczego… Aby przekonać się, że to odpowiedni moment, by zacząć przewodzić ludziom przeanalizuj cztery obszary.

1. Zauważaj potrzeby

Przywództwo ma swój początek w zauważeniu potrzeby, a nie chęci zapełnieniu pustego stanowiska. Dostrzegasz potrzebę i zapala się w Tobie iskra, pasja? Czujesz pragnienie zrobienia czegoś w tym kierunku, ta potrzeba popycha Cię do działania? To oznacza, że masz potencjał do bycia liderem w tym obszarze.

2. Wykorzystuj swoje naturalne zdolności, aby pomagać innym

Jeśli pragnienie zaspokojenia potrzeby łączy się z możliwością zrobienia czegoś w tym kierunku to potencjał na osiągnięcie sukcesu jest ogromny. Posiadasz zdolności, talenty i umiejętności, których możesz użyć do pomagania ludziom. Jesteś odpowiedzialny za odkrycie tych zdolności i rozwijanie ich. Jeśli nie masz pewności które to, zapytaj ludzi którzy znają Cię najlepiej.

3. Wykorzystaj swoją pasję

Kiedy zaczynasz pomagać w obszarze, który jest dla Ciebie ważny odczuwasz przypływ pasji. Pasji, którą zaczynasz zarażać, dzięki której pociągasz za sobą innych. Trzymaj się tej pasji, podsycaj ją, pilnuj jej. Zimny lider nie zainspirował jeszcze nikogo do czegoś wielkiego, ale rozgrzany do czerwoności inspiruje niemal każdego kogo spotka na swojej drodze.

4. Zwiększaj swój wpływ

Chcąc przewodzić, musisz przekonać ludzi, by z Tobą pracowali. Jeśli wydaje Ci się że przewodzisz, ale nikt za Tobą nie podąża – to niestety tylko sobie spacerujesz. Harry Allen Overstreet zauważył, że ten kto potrafi przyciągnąć i utrzymać uwagę, ten może skutecznie wpływać na zachowania innych ludzi. Nie powodzi się w życiu temu, kto nie ma wpływu na innych, temu na kogo nikt nie zwraca uwagi: nauczycielowi, którego uczniowie rozmawiają, bawią się na lekcjach, podczas gdy on próbuje przykuć czymś ich uwagę; poecie, który pisze setki przez nikogo nieczytanych wierszy… Chcesz pozostawić po sobie ślad – musisz umieć wpływać na ludzi.

Koncentrujesz się na potrzebach, które jednocześnie wypływają z Twojego serca, wykorzystujesz maksymalnie swoje zdolności by je realizować, odczuwasz przy tym przypływ pasji i zauważasz sukcesywny wzrost swojego wpływu na innych? Tak? Odkryłeś w sobie potencjał przywódczy – to dobry moment abyś stał się liderem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najlepsze