Loading...
Zarządzanie sobąZarządzanie zespołem

Dlaczego zadawanie pytań jest ważne?

Jeśli chcesz odnieść sukces i wykorzystać swój potencjał przywódczy, to powinieneś uczynić zadawanie pytań Twoim  stylem życia. Dlaczego?

Otrzymasz odpowiedzi tylko na te pytania, które zadasz

Czy zdarzyło Ci się nie zadać pytania, bo myślałeś, że może być głupie? Mnie się zdarzyło wielokrotnie! “Lepiej wyglądać na niedoinformowanego, niż być niedoinformowanym” (Rochard Thalheimer). Dlatego musimy utemperować swoje ego  i zadawać pytania nawet ryzykując, że będziemy głupio wyglądali.

Pytania otwierają drzwi które nadal byłyby zamknięte

Pytania pomagają rozwiązywać problemy i czerpać z umysłów innych. Peter Drucker powiedział “Moją największą siłą jako konsultanta jest udawanie, że czegoś nie wiem i zadawanie pytań”.

Pytania są najprostszą drogą do tworzenia więzi z ludźmi

Zadając pytania poszukujemy wspólnych kwestii, budujemy płaszczyznę porozumienia i polepszamy komunikację. Uskuteczniamy cel, którego spowodowanie jest by ludzie myśleli w kategorii “Ja też!”.

Pytania budują pokorę

Jeśli zdarza Ci się myśleć, że jako lider powinieneś znać odpowiedzi na wszystkie pytania swoich pracowników, to Twoje myślenie jest błędne. Nie udawaj, aż Ci się uda bo nic z tego nie wyjdzie. Masz prawo nie wiedzieć i potrzebować pomocy. To naturalne. Twoja dojrzałość jako lidera zacznie przejawiać się w tym, że masz odwagę się do tego przyznać.

Pytania pomagają zaangażować innych w konwersację

Przygotowując się na spotkanie, poświęć chwilę czasu na to, by zastanowić się jakie pytania chcesz zadać tej osobie. Dzięki temu lepiej wykorzystasz czas, który dostaniesz i wciągniesz drugą osobę w rozmowę. Twoje dobre przygotowanie do rozmowy okazuje Twój szacunek do drugiej osoby i podnosi jej wartość. Zadając pytania angażujesz drugą stronę w konwersację sprawiając że staje się istotnym uczestnikiem spotkania, poznajesz ją a uważnie słuchając uczysz się czerpiąc z jej doświadczenie i wiedzy.

Pytania pozwalają nam tworzyć lepsze pomysły

Chyba zdecydowana większość z nas docenia korzyści płynące z burzy mózgów. A co jest kluczem do efektywnej burzy mózgów? Zadawanie właściwym ludziom właściwych pytań. Głównym stymulatorem kreatywnego myślenia są skoncentrowane pytania, dzięki którym docieramy do sedna sprawy odkrywając nowe idee.

Pytania dają nam inne spojrzenie

Jako liderzy zbyt często trzymamy się kurczowo własnego punktu widzenia i tracimy czas na przekonywanie innych do naszych racji, zamiast poznać ich własne. Prawdziwy duch konwersacji polega na budowaniu jej wokół obserwacji drugiego człowieka ,a nie przekonywaniu go. Tutaj do gry wkraczają pytania. Zadając pytania i uważnie słuchając możemy odkryć inny wartościowy punkt widzenia. A wartość ta polega na tym, że często przyjmujemy błędne założenia na temat innych:

  • uważamy, że są oni dobrzy w tych samych rzeczach, w których my jesteśmy dobrzy  – nie są.
  • uważamy, że energii dodają im te same rzeczy, co nam – to nieprawda
  • uważamy, że widzą większy obraz sytuacji tak samo jak my –  nie widzą.

Zadawanie pytań niweluje różnice w przyjętych założeniach, daje nowe świeże spojrzenie na obecne problemy i ewentualne rozwiązania.

Pytania podważają sposób myślenia i wybijają z rutyny

Zadawanie pytań jest świetną metodą na uniknięcie mentalnego lenistwa i wyrwanie się z codziennej rutyny. nie bez powodu, ktoś kiedyś powiedział, że przyszłość należy do ciekawych świata. Do tych którzy nie boją się próbować, badać, naciskać podważać i wywracać na lewą stronę.

Śmiało pozwolę sobie spuentować powyższe, stwierdzeniem Anthonego Robbinsa: “Wartościowe pytania prowadzą  do wartościowego życia. Ludzie odnoszący sukcesy zadają lepsze pytania, otrzymując w  zamian lepsze odpowiedzi”. Dobre pytania zadane w odpowiednim czasie właściwej osobie (przez właściwą osobę) zmieniają życie i stają się wyznacznikiem wielu istotnych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najlepsze