Loading...
Zarządzanie zespołem

Pytania, które powinieneś zadawać swojemu zespołowi

Pisałam już o roli zadawania pytań w jednym z wcześniejszych artykułów. Dzisiaj podsuwam Tobie listę przykładowych pytań, które powinieneś zadawać na co dzień członkom swojego zespołu. Pytania te mają przede wszystkim na celu pobudzać do działania i rozwoju zarówno Ciebie jako lidera, jak i Twój zespół oraz inspirować Was do osiągania coraz większych sukcesów. Celem tych pytań  nie jest to być usłyszał to co chciałbyś usłyszeć, ale to co powinieneś usłyszeć, by lepiej realizować swoje powołanie jako przywódca.

Co Ty o tym sądzisz?

Zadawanie tego pytania ma służyć Tobie realizacji co najmniej jednego z poniższych celów:

  • zebraniu informacji, by uzyskać pełny obraz danej sytuacji
  • potwierdzeniu Twoich przeczuć, by nie kierować się wyłącznie swoją intuicją
  • poznaniu czyjejś opinii i punktu widzenia, by dowiedzieć się kto ma najbardziej trafne przemyślenia i obserwacje
  • ponownemu przemyśleniu decyzji, którą rozważasz, by przekonać się do niej całkowicie lub odrzucić

Jak mogę Ci pomóc/służyć?

Przywództwo to służenie ludziom. To Ty odpowiadasz za to by Twój zespół miał wszystko czego potrzebuje, żeby dobrze wykonywać swoją pracę i odnosić sukcesy. Jeśli nie zadajesz tego pytania, zastanów się czy nie spowalniasz swojego zespołu.

O czym powinienem powiedzieć?

To pytanie jest szczególnie istotne kiedy przygotowujesz się do jakiejś prezentacji/ przemówienia. Zadając to pytanie dowiesz się kim są ludzie do których będziesz mówił, rozpoznasz sytuację w której się znajdują, szybciej nawiążesz z nimi więź i będziesz w stanie pomóc.

Czy przekroczyliśmy oczekiwania?

Pytanie, które utwierdzi Cię w przekonaniu że Ty i Twój zespół dajecie klientom organizacji to co obiecaliście. W dzisiejszych czasach samo spełnienie oczekiwań nie wystarcza. Twoim zadaniem jako lider jest przekraczanie oczekiwań we wszystkim co robisz wspólnie z zespołem. Może to brzmi dziwne, ale powody takiego działania są dwa: klienci dostają od Ciebie więcej niż to, za co zapłacili; Twój zespół stale się rozwija wkraczając na wyższy poziom świadczonych usług. Poprzeczkę należy zawieszać coraz wyżej, by ciągle być na prowadzeniu…

Czego się nauczyłeś?

To pytanie pobudza do analizowania swoich doświadczeń i dokonywania oceny. Samo doświadczenie nie jest najlepszym nauczycielem – przemyślane doświadczenie nim jest. Zadając to dość trudne i otwarte pytanie, nigdy nie wiesz jaką odpowiedź otrzymasz. Ludzie, którzy nie są nastawienie na naukę i rozwój, być może niezbyt wiele będa mieli do powiedzenia, ale ci najlepsi przy takim pytaniu rozbłysną.

Czy dodaliśmy naszym klientom wartości?

Członkowie Twojego zespołu powinni czuć, że ich praca służy odnoszeniu sukcesów i stawaniu się lepszym dla swoich klientów. Klienci Waszych usług muszą czuć, że poprawiliście ich sytuację a każdorazowy kontakt z Wami przybliżył ich do zrealizowania potrzeb i podniesienia ich wartości.

Jak możemy maksymalnie wykorzystać nasze doświadczenie?

Wydaje się, że zbyt często traktujemy nasze możliwości i doświadczenie jako coś oczywistego i nie wykorzystujemy ich do maksimum. Nasze działania mają bowiem wielki potencjał. Samo zadaniem pytania o to jak możemy wykorzystać nasze doświadczenie już sprawia, że dążymy do tej maksymalizacji. Zawsze staraj się widząc szansę biznesową wykorzystać ją w każdy dostępny sposób i możliwie jak najlepiej.

Co powinienem wiedzieć?

Pamiętaj, że inni wiedzą coś czego nie wiesz Ty, a co pomoże Ci przewodzić i podejmować decyzje o wiele efektywniej. Czasem potrzebujesz tylko zwykłego spojrzenia na daną sytuację z lotu ptaka, a dopiero później ewentualnie zagłębiasz się w szczegóły. Twoi pracownicy spodziewając się takiego pytania stale myślą o najważniejszych kwestiach, są zawsze konkretnie przygotowani w formułowaniu zwięzłych i konkretnych odpowiedzi utwierdzają się w przekonaniu że dzięki temu są bliżej swego lidera i są jego istotnym zaufanym wsparciem.

Jak my możemy skorzystać na tej możliwości?

to pytanie również sprowadza się do wykorzystywania możliwości do maksimum. Tutaj jednak chodzi o to, że każda możliwość otwiera drzwi do następnej. Staraj się zawsze skonsultować to ze swoim zespołem. Niejednokrotnie zaskoczy Cię fakt, że Twoi pracownicy automatycznie zaczną wybiegać o krok wprzód,  kreować  kolejne pomysły na wykorzystanie swoich możliwości i układać plany działań.

Jakie mamy liczby?

Pytaj o liczby, analizuj raporty i zestawienia. LIczby mają znaczenie. Za liczbami zawsze coś stoi. Pokazuję w czym jesteś mocny, a co jest Twoją słabszą stroną.  Wskazują trendy. Są namacalnym dowodem tego jak sobie radzisz jako lider.Ustal z zespołem jakie dane mają istotne znaczenie, jak często należy je aktualizować. Przeglądajcie je wspólnie, wspólnie analizujcie wyniki i wprowadzajcie zmiany które je poprawią.

Co pominąłem?

Nie jesteś w stanie wychwycić wszystkiego co dzieje się wokół Ciebie. To pytanie pozwoli CI uzupełnić ewentualne braki i wyrównać poziom zrozumienia danej sytuacji.

Pytanie i słuchanie opinii ludzi ma na nich większy wpływ niż samo powiedzenie im: Dobra robota! Sam Walton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najlepsze