Loading...
Zarządzanie zespołem

Jak zainspirować ludzi, by z dumą zaczęli podchodzić do swojej pracy, zamiast traktować ją jak “robotę” ze stałą wypłatą?

Ludzie, którzy traktują swoją pracę tylko jako “robotę” za którą dostają wypłatę, z czasem zaczynają się frustrować. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli dążą jedynie do konkretnego stanowiska lub tytułu i po jego zdobyciu spoczywają na laurach. Żadna “robota” nie ma przyszłości, to ludzie mają przyszłość.

Jeśli prowadzisz ludzi, którzy zapuścili korzenie na swoim stanowisku – pomóż im otworzyć szerzej oczy i spojrzeć nieco dalej. Jak? Zaoferuj im coś więcej niż tylko codzienną pracę…

  • Opowiedz o swojej pasji

Dziel się z ludźmi pasją do tego co robisz. Pasja lidera jest zaraźliwa. Potrafi przyciągnąć innych z podobną pasją lub rozpalić iskrę pasji w tych, którzy jeszcze jej nie znaleźli. Jeśli Twój zespół zrozumie i przyłączy się do Twojej wizji i pasji, którą czujesz to szansa na zmianę jego podejścia do pracy jest bardzo duża.

  • Nakreśl obraz lepszej przyszłości

Ludzie chcą robić rzeczy wielkie, na które warto pracować, które przynoszą efekty. Chcą robić coś dobrego dla innych. Twoim zadaniem jako lidera jest nakreślenie takiego obrazu przyszłości, który zainspiruje ich do wytężonej pracy. Opowiedz kim mogą się stać, co nowego mogliby robić. Pamiętaj by kreując obraz przyszłości zrobić to uczciwie, bez manipulowania swoimi ludźmi.

  • Pokaż, co ich praca daje innym

Bardzo często ludzie nie rozumieją, jak ich praca przekłada się na innych. Dobry lider pomaga zrozumieć swoim ludziom ich rolę. Pomaga im zobaczyć co ich praca daje innym. Zabieg ten daje poczucie członkom zespołu posiadania misji i zainspiruje do lepszej pracy.

  • Zachęcaj ludzi do stałego rozwoju

Nelson Jackson powiedział: “Nie sądzę, żeby dało się wykonywać dzisiejszą pracę wczorajszymi metodami i jutro jeszcze być w biznesie”. Dlatego też jako lider powinieneś pomagać ludziom dostrzegać wartość rozwoju osobistego. Takie podejście jest istotne zarówno dla skuteczności całej organizacji jak i przyszłości każdego z członków Twojego zespołu. Ludzie stawiający sobie za cel własny rozwój osobisty – a nie tytuły, stanowiska, wynagrodzenie – zawsze mają pewniejszą przyszłość.

Zaprezentowane cztery sposoby mogą potencjalnie pomóc Tobie jako liderowi zainspirować swoich ludzi do większego zaangażowania się w pracę – pod warunkiem że sam podchodzisz do swojej pracy z pasją. Ludzie nie pójdą za kimś komu brakuje przekonania. Jeśli w Tobie brakuje ognia do tego co robisz, to jesteś największą częścią tego problemu i pierwszą osobą, z którą powinieneś nad tym popracować.

Skuteczni liderzy zadają trafne pytania, John C. Maxwell

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najlepsze