Loading...
Zarządzanie sobą

Pytania, które powinieneś zadać sobie jako lider

Będąc liderem doskonale zdajesz sobie sprawę, że pytania są częścią Twojego życia. Istotne jest to kto komu je zadaje. Możesz pozwolić by inni zadawali Ci trudne i ważne dla Ciebie (jako lidera) pytania, ale możesz też być zapobiegawczy i zadawać je sam sobie. Zadając sam sobie niżej sugerowane pytania zachowujesz lojalność jako lider, zwiększasz poziom swojej motywacji i polepszasz umiejętności przywódcze. Potraktuj je na początek jako wskazówki, później stwórz swoją osobistą listę pytań i często do niej wracaj.

  • Czy inwestuję w siebie? Pytanie o rozwój osobisty

 Twój obraz samego siebie: jak siebie widzisz?

Oceń podejście do samego siebie w skali 1-10 gdzie 1-negatywne; 10 – pozytywne. Otrzymana liczba oznacza Twoją gotowość do inwestowania w siebie. Ludzie nisko oceniający swoją wartość nie inwestują w siebie zbyt dużo.Pamiętaj, nie to kim jesteś, lecz to kim myślisz, że jesteś powstrzymuje Cię przed inwestowaniem w siebie.

Twoje marzenie: jak widzisz swoją przyszłość?

Wielkość naszych marzeń przekłada się na wielkość wysiłku jaki włożysz aby je osiągnąć. Brutalną prawdą jest fakt, że nie wszyscy ludzie mają marzenia… Brak marzeń, to brak planów, brak inwestycji w siebie, bierność.

Twoi znajomi: jak inni Cię widzą?

Joe Larson powiedział ”Moi znajomi nie wierzyli, że uda mi się zostać znanym mówcą, więc musiałem coś z tym zrobić. Znalazłem sobie nowych znajomych”. Co to oznacza? Oznacza to że powinieneś otaczać się ludźmi, którzy w ciebie wierzą, których pasja i chęć rozwoju jest podobna do Twojej.Potrzebujesz otaczać się ludźmi, którzy Cię inspirują.

  • Czy z natury interesuję się innymi? Pytanie o motywację

 Jeśli jesteś liderem lub chcesz nim być, zadaj sobie pytanie, dlaczego? Łatwo jest stracić koncentrację wokół tego czemu jesteś lub chcesz być liderem… może to władza, pozycja, pieniądze, prestiż…? Z tego powodu musisz sobie codziennie przypominać swoje motywy. Pomogą CI w tym poniższe trzy pytania, które mogą zadać Tobie np. Twoi pracownicy:

Czy potrafisz mi pomóc? Pytanie o kompetencje

Czy ja CIę obchodzę? Pytanie o umiejętność współczucia

Czy mogę Ci zaufać? Pytanie o charakter

  • Czy jestem ugruntowany w roli lidera? Pytanie o stabilność

 Dobry lider powinien wykazywać się trzema cechami

Pokora – zrozumienie swojego miejsca w świetle szerszego kontekstu. Powinieneś dobrze czuć się ze sobą i nie mieć potrzeby zwracania na siebie uwagi.   Im większe sukcesy odnosisz tym bardziej pilnuj swego ego. Pamiętaj, że pokora nie jest umniejszaniem Twoich mocnych stron. To bycie uczciwym jeśli chodzi o Twoje słabości. To bycie skromnym.

Ciesz się po prostu z osiągnięć Twojego zespołu i stale zachęcaj do mierzenia wyżej.

Autentyczność – czucie się dobrze we własnej skórze

Twoi celem jest podnoszenie wartości Twoich ludzie, a nie żeby to oni podnosili Twoją wartość.

Powołanie – posiadanie celu większego niż Ty sam. Różnica między marzeniem a powołaniem jest taka, że marzenie jest czymś co bardzo chcesz zrobić, a powołanie czymś co musisz robić. Twoim powołaniem jako lider, jest dodawanie wartości Twoim ludziom, tak żeby oni mogli wykonując swoją pracę jak najlepiej, przekazywać tą wartość dalej.

  • Czy dodaję wartość mojemu zespołowi? Pytanie o pracę zespołową

 Jako lider powinieneś robić wszystko by Twój zespół stawał się coraz lepszy. Jak to robić?

Po pierwsze promuj pełne zaangażowanie. To zaangażowanie powinno brać początek u Ciebie samego. Przykład idzie z góry. Jeśli widzisz że Twój pracownik nie daje z siebie wszystkiego, weź go na bok i powiedz że nie da się nadrobić jutro tego czego nie zrobimy dzisiaj. Jeśli dzisiaj dajesz z siebie 50% to jutro nie będziesz w stanie dać z siebie 150%. Nie da się działać na wiecej niz 100%.

Po drugie stwarzaj zachęcające i wspierające środowisko. Chwal i doceniaj każde drobne sukcesy swoich pracowników i zachęcaj ich by chwalili się nawzajem. Ludzie pragną być zauważeni i docenieni.

Po trzecie patrz na przeciwności jak na możliwość szlifowania charakteru. Praca zespołowa nie jest wystawiana na próbę kiedy dzieje się dobrze, ale w obliczu przeciwności dostrzegasz jak dobry jest zespół. Trudności pokazują w czym jesteście dobrzy a nad czym jeszcze warto popracować. W każdej drobnej porażce szukaj nowych możliwości.

Po czwarte zwracaj uwagę na mocne i słabe strony każdej osoby. Jako dobry lider musisz wydobyć z każdego to co nalepsze i tak układać zadania by służyły one rozwojowi każdego z pracowników

  • Czy pozostaję w mojej strefie siły? Pytanie o efektywność

Znaczna większość z nas poświęca zbyt wiele czasu na niewłaściwe rzeczy i myli aktywność z rozwojem. Tracimy znaczną część życia próbując wykazać się cechami, których nie posiadamy. Kluczem do działania w strefie siły jest odkrycie swoich mocnych stron i zdyscyplinowana praca nad ich rozwojem. W świecie, gdzie ludzie poświęcają większość swojego czasu na pielęgnowanie swoich słabych stron, Twoja koncentracja na maksymalizowaniu mocnych stron pozwoli Ci prześcignąć innych.

  • Czy troszczę się o to co jest dzisiaj? Pytanie o sukces

 LIderzy odruchowo patrzą w przyszłość. Jednak to nie w przyszłości dokonują się wszystkie osiągnięcia. To ma miejsce dzisiaj. Dbaj o wszystkie 4 niżej wymienione obszary, które wbrew pozorom są bardzo mocno oddziałują na Twoją karierą w biznesie.

Rodzina – kładź nacisk na to, by najbliżsi kochali CIę i szanowali. Daj dobre korzenie  wpajaj wartości które pomogą Twoim bliskim twardo stąpać po ziemi. Wsparcie najbliższych jest nieocenionym filarem sukcesów w pracy,

Relacje – sukces to gra relacji przejawiająca się w komunikatywności, otwartości i pozytywnej energii. Najbardziej poszukiwaną cechą wśród dyrektorów jest umiejętność komunikowania się z ludźmi.

Misja – jako lider powinieneś sam zdefiniować swoją misję i codzienne poświęcać chwilę uwagi czy faktycznie ją realizujesz.

Zdrowie – zdrowa dieta i aktywność fizyczna powinny się codziennością. Pomagasz wielu ludziom, dbaj o to by być z nimi jak najdłużej.

  • Czy inwestuję mój czas we właściwych ludzi? pytanie o zwrot z inwestycji

 Najlepsze co lider może po sobie zostawić to liderzy, którzy pojawią się, zanim on odejdzie. Aby znaleźć i wychować swoich liderów musisz jasno sprecyzować obraz idealnego lidera. Jeśli nie masz własnej listy cech, którymi powinna się charakteryzować osobę, w którą chcesz zainwestować skorzystaj z poniższej.

  • czynnik wpływu – czy ma wpływ na innych?
  • czynnik perspektywy –  czy ma potencjał by wzrastać i rozwijać się?
  • czynnik nastawienia – czy sam pragnie wzrastać i rozwijać się?
  • czynnik chemii – czy lubicie się wzajemnie?
  • czynnik pasji – czy ma wewnętrzną motywację?
  • czynnik charakteru – czy jest stabilny?
  • czynnik wartości – czy mamy takie same wartości?
  • czynnik pracy zespołowej – czy potrafi dobrze pracować z innymi?
  • czynnik wsparcia – czy wnosi wartość w Twoje życie?
  • czynnik kreatywny – czy potrafi odnajdywać możliwości w trudnościach?
  • czynnik możliwości – czy jej wkład może Ci dać nowe możliwości?
  • czynnik 10%  – czy należy do najlepszych 10% Twojego zespołu?

Mam nadzieję, że ta lista 7 pytań zainspiruje Cię i zachęci do poświęcania czasu na zadawanie pytań samemu sobie. Za niepewnym liderem nie warto iść. Lider który nie znajduje czasu by zastanowić się nad tym co robi, po co to robi, nie utrzyma się długo i stabilnie na tej pozycji, nie będzie dobrym liderem i nie wykorzysta w pełni swojego potencjału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najlepsze